Arvioitu lukuaika: 3 minuuttia

Tuore yrittäjä Jake: “Rohkeutta on heittäytyä uusiin tilanteisiin”

Jake-Vilmusenaho

Kuvat: Jouni Ranta / Hotei Productions

Helsinkiläinen Jake Vilmusenaho on entinen kevytyrittäjämme, joka on vastikään siirtynyt toiminimiyrittäjäksi. Tähän tilanteeseen hän on päätynyt seuraten omia intohimojaan seuraamalla omia unelmia ja kulkemalla päättäväisesti kohti omia tavoitteitaan.

Jake huomasi jo nuorena haluavansa työskennellä itsenäisesti ja päästä toteuttamaan omia unelmiaan. Koska IT-ala oli kiinnostanut häntä lapsesta asti, hän lähti opiskelemaan datanomiksi. 20 ikävuoden kieppeillä Jake alkoi kiinnostua myös ravitsemuksesta ja sen vaikutuksesta hyvinvointiin. Kun kiinnostus ravitsemukseen ja hyvinvointialaan syveni, hän alkoi opiskella niistä lisää.

– Opiskelin ravitsemusta itsenäisesti ja intohimoisesti vapaa-ajallani, ja kävin samalla palkkatöissä. Lisäksi olen opiskellut myös sosiaalisen median markkinointia, jotta minulla on siitä tuoreimmat päivitetyt tiedot ja osaaminen myös tekniseltä puolelta.

Kevytyrittäjänä Jake aloitti kesällä 2018. Hän oli käynyt keskustelua tutun luontaistuotekauppiaan kanssa mahdollisista yhteistyökuvioista, ja he päätyivät tekemään sopimuksen, että Jake alkaa tehdä yritykselle sosiaalisen median markkinointia. Siinä työssä Jake pääsi hyödyntämään sekä ravitsemuksen opintojaan että teknistä osaamistaan.

Jaken työhön sisältyy sosiaalisen median päivityksiä ja markkinointia sekä tuotteiden valokuvaaminen ja videoiden tuottaminen. Lisäksi hän tekee uusasiakashankintaa some markkinoinnilla ja verkostoitumalla. Työ kevytyrittäjänä jatkui parin vuoden ajan.

– Tiesin kuitenkin, että jossain kohtaa on aika perustaa oma toiminimi. Muutama yrittäjäkaverini kannusti minua jo pidemmän aikaa perustamaan oman yrityksen. Koska toimintani kasvoi pikkuhiljaa isommaksi ja isommaksi, tuntui lopulta, että nyt on oikea hetki siirtyä yrittäjäksi.

Toiminimiyrittäjänä Jake tekee edelleen sosiaalisen median sisällöntuotantoa ja markkinointia hyvinvointialan yrityksille. Tavoitteena on yritysten toiminnan kasvattaminen ja kehittäminen. Hän kertoo suunnan olevan hyvä, ja huomattavaa kasvua on muutaman yrityksen kohdalla nähtävissä.

– Toiminimiyrittäjäksi siirtyminen tapahtui vasta vähän aikaa sitten ja vielä on paljon opittavaa sen suhteen, miten kaikki käytännön asiat toimivat. Mutta onneksi kaikkea oppii tekemällä ja kokemusta kartuttamalla. Minulla on myös hyvä ja luotettava kirjanpitäjä, joka jeesaa aina tarvittaessa!

Jake Vilmusenaho 2

Yksityisyrittäjänä toimiminen vaatii sitä, että on koko ajan valmis opettelemaan uusia asioita ja toimintatapoja ja sietää välillä vähän epävarmuuttakin. Onneksi läheisten ja jo pidemmän aikaa yrittäjänä toimineiden ystävien tuki auttaa paljon. Jake kertookin saaneensa paljon tukea sekä läheisiltään että mentoreiltaan.

Jake toteaa, että tärkeää itsensä työllistämisessä on uskallus heittäytyä uusiin tilanteisiin ja tuoda itseään esiin rohkeasti. Muille yrittäjyydestä kiinnostuneille ja siitä haaveileville hän suositteleekin lämpimästi, että kannattaa lähteä rohkeasti kokeilemaan.

– On helppoa aloittaa kevytyrittäjänä ja sen jälkeen miettiä, haluaako jatkaa esimerkiksi omalla toiminimellä. Mene kohti unelmiasi ja haasta itseäsi! Kannattaa myös etsiä mentoreita, joilla voi olla sinulle annettavaa; ihmisiä, jotka ovat kulkeneet saman tyyppistä polkua, mihin itse olet matkalla ja joiden toiminta sinua kiinnostaa sekä inspiroi!

“Varmaa elämässä on vain muutos”

Vapaus, paikkariippumattomuus, omien aikataulujen määrittäminen – siinä muutama asia, jotka Jake nimeää itselleen tärkeiksi teemoiksi yrittäjyydessä. Hän kertoo, että on todella inspiroivaa päästä päivittäin työskentelemään intohimoisten yrittäjien kanssa; sellaisten, joille päämääränä on ihmisten hyvinvoinnin lisääminen.

– Pidän myös siitä, että minulle jää paremmin aikaa panostaa omaan itseeni, saan että tehdä sellaista työtä, mikä on itselleni merkityksellistä ja arvokasta! On myös hienoa, että voin elättää sillä itseni – se on todella palkitsevaa!

Jake toteaa, että hänellä on ollut hyvä ja innostunut fiilis toimintansa alusta lähtien eikä kevytyrittäjyyden aloittaminen tuntunut liian jännittävältä. Toki alkuvaiheessa oli pieniä haasteita esimerkiksi uusien asiakkaiden hankinnassa, mutta Jake totesi alkuhankaluuksien olevan normaalia uudelle yrittäjälle eikä hän pelännyt haasteita.

Hän myös toteaa, että yrittäjänä pitää oppia mukautumaan erilaisiin tilanteisiin ja muutoksiin nopeasti. Motivoivan haasteen toimintaan tuo juuri se, että mikään ei ole varmaa.

– Toisaalta tässä elämässä ei mikään muukaan ole varmaa, paitsi muutos – ihan kaikessa. Ja näinhän se on ollut aina ennenkin ja nyt koronan aikana tämä on vielä korostunut.

Poikkeuksellinen vuosi on aiheuttanut monille harmaita hiuksia! Jake toteaa kuitenkin olevansa optimistinen ja näkevänsä tulevaisuutensa valoisana ja eteenpäin menevänä.

– Toivon myös, että yhä useampi työllistää itse itsensä tulevaisuudessa ja lähtee tekemään sitä työtä, jonka kokee itselleen merkitykselliseksi. Koen yrittäjyyden olevan kaiken kaikkiaan hyvin palkitsevaa!

Jaken tarina on osa UKKO.fi:n Patsas rohkeudelle-kampanjaa. Kampanjan tarkoituksena on nostaa esille itsenäisiä yrittäjiä, joita ilman Suomi ei pyörisi. Osallistu keskusteluun itsenäisen yrittämisen mahdollisuuksista ja haasteista Twitterissä tunnisteilla #rohkeusyrittää #näeuusityö #teesitämitärakastat.

Lue lisää kampanjasta: ukko.fi/rohkeus
Lue lisää kevytyrittäjyydestä: ukko.fi/kevytyrittajyys

Milla-Maria Karvinen

Milla on teräväkynäinen sisällöntekijä, joka innostuu uuden ideoinnista, vanhan kehittämisestä ja vaikuttavasta viestinnästä. Vapaa-ajalla hän rentoutuu lenkkeilemällä lähimetsässä hyvä podcast tai musiikki kuulokkeissa.

Muita artikkeleita aiheesta Yrittäjätarinat:

  • Yrittäjätarinat Riitta Nyberg on monipuolisen ja inhimillisen markkinoinnin ammattilainen

    Olen Riitta, joensuulainen jokapaikanhöylä. ? Lastuja lentelee verkkosivuille, esitteisiin ja radioon mainoksina. Äänimainokset ovatkin ollut loistava ytimöittämisen koulu – kertoa ydinviesti 20 sekuntiin käyttäen hyödyksi äänimaisemia, efektejä, musiikkia, arjen tilanteita tai dialogia! Pohjimmiltaan olen humanisti, jota kiinnostaa maailmanparannus myös markkinoinnissa. Kevytyrittäjyys sopii tämänhetkiseen elämäntilanteeseen ja aikaa jää myös ihmetellä maailman vauhtia ja vaarallisia tilanteita. Mitä teet? Toimin sisältötuottajana freelancer-pohjalla Tähti…

    Lue lisää
  • Yrittäjätarinat Katariina Valkeinen valmentaa pk-yritykset voittoon markkinoinnin haasteissa!

    Kuvaaja: Soluna Image Vuoden 2021 ensimmäinen viikon kevytyrittäjämme on markkinoinnin moniottelija Katariina Valkeinen. Hänellä on pitkä markkinoinnin työkokemus, jota hän nykyisin hyödyntää konsultoiden pieniä ja keskisuuria yrityksiä. Katariinalla on myös oma Ketterä-niminen palvelu, jonka sivuilla hän jakaa hyödyllisiä vinkkejä markkinointiin. Hän kertoo motivoituvansa siitä, kuinka hän pääsee näkemään työnsä tulokset konkreettisesti: “Nautin, kun sain vaikuttaa myynnin kasvuun ja yrityksen menestykseen!”…

    Lue lisää
  • Yrittäjätarinat Kirsikka Manninen tekee bändikeikkoja kevytyrittäjänä - "omia hermoja säästävä tapa hoitaa keikkalaskutusta!"

    UKKO.fi haluaa tukea suomalaista viihde- ja elokuva-alaa, ja olimmekin 15.9. vietetyn Jussi-gaalan yhteistyökumppani. Nostamme syyskuun aikana myös esiin erilaisten viihdealan yrittäjien tarinoita! Helsinkiläinen Kirsikka Manninen työskentelee musiikkialalla. Hänelle kevytyrittäjyys on kätevä, monenlaiseen elämäntilanteeseen sopiva ratkaisu.  Kuka olet? Olen Kirsikka Manninen, 29-vuotias helsinkiläinen nainen, joka laskuttaa laulajan bändikeikkapalkkioita UKKO.fi-palvelun kautta sekä rakastaa lähi-idän ruokaa ja rescue-koiria. Mitä teet? Kun lukion ensimmäisellä…

    Lue lisää